ضربه گیر ستون
11
آذر

ضربه گیر ستون

ضربه گیر ستون، کرنرگارد یا گارد ستون همان محافظ لاستیکی ستون است که در اطراف ستون های یک پارکینگ یا هر محیطی دیگر جهت جلوگیری از هر گونه آسیب و برخورد و خراش روی آن ها نصب می شود.

ضربه گیر ستون چیست؟

درواقع ضربه گیر ستون اغلب در پارکینگ ها مشاهده می شود. چرا که رفت و آمد یا تردد خودروها زیاد است و همین امر سبب افزایش احتمال برخورد خودروها با ستون ها و نهایتا تخریب ستون یا ایجاد شیار و خراش و وارد آوردن صدماتی به آن ها می شود. ضربه‌گیر ستون تا حد زیادی از خسارات وارده به ستون ها جلوگیری به عمل می آورد.

البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که در صورتی که ستون های محیط یا پارکینگ دارای لبه های تیز هستند، ممکن است به برخی خودروها نیز آسیب وارد شود پس وجود ضربه‌گیر ستون یک کاربرد دوگانه دارد هم برای خودرو و هم برای ستون. حال در این مطلب می خواهیم بیش از پیش با فواید و مزایای و کاربردها و نکات مربوط به ضربه‌گیر ستون آشنا شویم. لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

انواع ضربه گیر ستون

ضربه‌گیر ستون انواع و اقسام مختلفی دارد که از هر کدام می توان در محیط های مشخصی استفاده نمود. برخی از ضربه گیرها دارای خاصیت انعطاف هستند و برای ستون های استوانه ای نیز قابل استفاده اند و معمولا از جنس لاستیک یا رابر و پلاستیک و پی وی سی هستند و برخی دیگر این خاصیت انعطاف را ندارند و به عبارتی ضربه گیر ثابت هستند.

این دسته از ضربه گیرها تنها برای ستون های دارای چند ضلع با مقطع مریع یا مستطیل و غیر گرد یا غیر استوانه ای کاربرد دارند. نوعی دیگر از ضربه گیرها به صورت صفحه ای و پهن هستند که برای ستون های پهن تر و حتی در برخی موارد جهت نصب روی دیوارهای پارکینگ یا سایر محیط ها استفاده می شود. انواع ضربه‌گیر ستون به صورت زیر هستند:

ضربه گیر ستون دو جداره

یکی دیگر از ضربه گیرها را دولایه یا دو جداره می نامند چرا که با توجه به طراحی خاصی که دارد درون آن تو خالی اما کاملا کشسان است و همین هوای موجود در آن نیز سبب انتقال و تقسیم ضربات به گوشه های دیگر ضربه گیر و در نتیجه کاهش خسارات احتمالی پس از برخورد می شود.

محافظ ستون دو جداره و نبشی
ضربه گیر ستون دو جداره
نمای محافظ ستون

ضربه گیر ستون نبشی

محافظ ستون پارکینگ منزل
محافظ ستون
محافظ ستون نصب شده

ضربه گیر ستون لبه گرد

محافظ ستون
محافظ ستون
محافظ ستون

ضربه گیر ستون نواری یا گرد (waplguard)

همانطور که بالاتر گفتیم این نوع ضربه‌گیر ستون مخصوص ستون های گرد یا استوانه ای است و لذا انعطاف مناسبی برای تا شدن دارند. بسیاری از پارکینگ هایی که دارای ستون های گرد هستند از این نوع ضربه گیر ستون استفاده و نصب می کنند. پس اگر در فضای پارکینگ و مکان مورد نظر خود ستون های گرد مشاهده میکنید پیشنهاد میشود از این نوع ضربه گیر استفاده نمایید.

محافظ ستون
محافظ ستون تجاری
محافظ ستون یکسره

مطالعه بیشتر: خط کشی پارکینگ

ضربه‌گیر ستون تمام لاستیکی

ضربه گیر های لاستیکی از جمله پرکاربرد ترین ضربه گیر ها هستند که استفاده میشود به دلیل نوع ساختار و جنس بدنه قابلیت تحمل ضربه بالایی دارند. از این نوع ضربه گیر معمولا در کنج دیوار ها استفاده میشود که عرض لبه های آن معمولا (ده سانتیمتر) میباشد که البته با توجه به تنوع این محصول با عرض های مختلف هم قابل تولید و سفارش است.

ضربه‌گیر ستون ثابت و زاویه دار

از ضربه گیرهای ثابت نیز به دلیل داشتن زاویه یا اضلاع مشخص، جهت نصب روی ستون های چند ضلعی یا مربعی و مستطیلی استفاده می کنند تا از ضربات و برخوردهای احتمالی خودروها به ستون ها پیشگیری کنند.

ضربه‌گیر ستون پشت فلزی و دو جداره

جالب است بدانید که در یکی از جدیدترین ضربه گیرها یعنی ضربه گیر ستون پشت فلزی که از خانواده ضربه گیرهای دو جداره یا دو لایه نیز محسوب می شود، در یک طرف از لایه ای فلزی استفاده کرده اند و در طرف دیگر نیز به طور کامل از لاستیک یا پلاستیک فشرده بهره گرفته اند که قدرت ضربه گیری را افزایش داده است.

فواید و مزایای استفاده از ضربه گیر ستون

در این بخش به برخی از فواید استفاده از ضربه‌گیر ستون می پردازیم:

مزایای ضربه گیر ستون
فواید و مزایای استفاده از ضربه‌گیر ستون
 1. جلوگیری از وارد آمدن خدشه و شیار و خراش به ستون ها
 2. جلوگیری از ایجاد خراش روی بدنه یا سپر خودروها در صورت برخورد
 3. زیباسازی محیط داخلی پارکینگ ها و سایر محیط ها
 4. افزایش سطح ایمنی پارکینگ و سایر محیط ها

جنس ضربه گیر ستون 

ضربه‌گیر ستون ها تجهیزاتی از نوع عموما پلاستیکی هستند که دراشکال و اندازه مختلف برای مکان های گوناگون نصب و تولید میشوند. ضربه گیر ستون، در دسته بندی تجهیزات ایمنی قرار میگیرند که به کنج های ستون و دیوار پارکینگ ها، و مکان های مختلف نصب می شوند و خودرو ها را از خسارات و برخورد ها ایمن سازی می کنند. نوع شبکه ای این محصولات دارای ویژگی تحمل ضربه  بالایی بوده که میتواند ادوات و وسایل را به خوبی از آسیب دور نگه دارد.

در واقع محافظ ستون که در دسته محصولات ضربه گیر قرار داد به عنوان تامین کننده ایمنی افراد و اشیاء استفاده می گردد. این محصولات دارای رنگ بندی های متنوعی می باشند و با توجه به جنس ستون و مکان نصب به شیوه های مختلفی نصب می گردند.

جنس ضربه گیر ستون 
جنس ضربه گیر ستون

ویژگی های ضربه گیر ستون

ضربه‌گیر ستون از جمله تجهیزات پارکینگ است که در گوشه ستون ها و یا کنار دیوارها قرار داده میشود تا به وسیله آنها از سطح وسایل نقلیه و همچنین از تجهیزات ساختمانی در سطوح مختلف و ستون ها در مقابل ضربات احتمالی مخصوصا برخورد خودرو ها در فضاهای پارکینگ جلوگیری نماید. ضربه گیر ستون به عنوان برطرف کننده آسب های احتمالی به سطوح دیوار ها ستون ها و وسایل نقلیه توصیه میشود.

ویژگی های ضربه گیر ستون
ویژگی های ضربه گیر ستون

پارکینگ هایی از قبیل:

 • مسکونی
 • اداری
 • فروشگاهی
 • مدرسه
 • کارخانه
 • انبار
 • اسکله های باربری
 • و غیره

کاربرد ضربه گیر ستون 

در ادامه به بیان کاربرد ضربه گیر ستون، در اماکن مختلف خواهم پرداخت:

 پارکینگ ها

 جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به خودرو و همچنین ستون پارکینگ در هنگام برخورد استفاده میشود. این محصول به نام های دیگری همچون گارد کرنر، محافظ ستون پارکینگ، لاستیک محافظ ستون، محافظ لبه ستون پارکینگ و غیره در بازار معروف است. ضربه گیرها دارای دو جنس لاستیکی و پی وی سی می باشند.

ضربه گیر ستون پارکینگ
ضربه گیر ستون پارکینگ

بیمارستان ها و آزمایشگا ه ها

بهترین راه جلوگیری از آسیب در اثر ضربه های وارد شده هنگام حمل و نقل و برخورد برانکارد و ویلپر ها و ترولی با ستون ها و لبه دیوارها استفاده از ضربه گیر می باشد. همچنین حفظ ایمنی بیمارانی که دارای عدم تعادل در راه رفتن می باشند و نیز جلوگیری از برخورد بیماران و ملاقات کنندگان با لبه تیز ستونها هنگام شلوغی و ازدهام راهروها. دارای روکش پی وی سی سخت و آنتی باکتریال، مقاومت در برابر شکنندگی.

ضربه گیر ستون بیمارستان
ضربه گیر ستون بیمارستان

محیط های آموزشی

این نوع ضربه‌گیر ستون در فضاهای داخلی مثل مهد کودک ها، مدارس و محیط های آموزشی برای ایمن سازی محیط کودکان استفاده میشوند. در فضاهای آموزشی، کودکان و نوجوانان همیشه در معرض خط برخورد با لبه دیوارها، ستونها، لبه تیز پنجره ها و پله ها قرار دارند. نصب ضربه‌گیر ستون لاستیکی در نقاط خطرناک از آسیب دیدن سر و دست کودکان در هنگام بازی جلوگیری میکند.

ضربه گیر ستون مهدکودک
ضربه‌گیر ستون مهدکودک

محیط های ورزشی و تفریحی

استفاده از ضربه گیر در سالنهای ورزشی و مراکز بازی کودکان جهت حفظ ایمنی افراد بسیار ضروری می باشد. ضربه گیر ستون دروازه، ضربه گیر میله والیبال و بسکتبال، نیمکت تماشاچی، نرده و تمام نقاط خطرناک. این ضربه گیرها با انواع رویه های پی وی سی پشت پارچه و پشت پلی استر و دورو ۳ لایه میباشند. ایمن سازی باشگاهها و سالن ها و اماکن ورزشی علاوه بر حفظ ایمنی و سلامتی افراد به بالاتر رفتن سطح حرفه ای ورزشکاران منجر میشود.

محافظ ستون باشگاه
محافظ ستون باشگاه

ارگانهای آموزش نظامی و اردوگاه ها ، ارگانهای دولتی و تمامی مراکز عمومی پر رفت و آمد.

نصب ضربه گیر ستون پارکینگ

همانطور که در بالا به اهمیت وجود ضربه گیر ها اشاره شد و کاربرد انواع ضربه گیر در اماکن مختلف شرح داده شد شاید شما هم به لزوم استفاده از این وسیله در پارکینگ خود پی برده باشید و در چگونگی نصب ضربه گیر و قیمت آنها سوال داشته باشید در ادامه به چند روش نصب خواهیم پرداخت که اگر قصد اجرای این تجهیزات توسط خودتان را مد نظر دارید با مشکلاتی مانند شکستگی و آسیب رسیدن به ضربه گیر مواجه نشوید.

ضربه گیر های ستون پارکینگ را میتوانید به دو صورت چسبی و پیچی برروی گوشه های ستونها نصب نمایید. اگر قصد قرار دادن ضربه گیرها به وسیله چسب را دارید ابتدا سطح ستون مورد نظر را با پارچه مرطوب از گرد و غبار پاک کرده سپس اگر برآمدگی و پستی بلندی بر روی ستون وجون دارد آنرا به کمک وسیله ای بتراشید تا ضربه گیر ها به خوبی برروی ستون مورد نظر قرار بگیرند.

نصب ضربه گیر ستون
نصب ضربه گیر ستون پارکینگ

اگر قصد نصب ضربه گیر ها به وسیله پیچ و رول پلاک را دارید علاوه بر پاک کردن از گرد و غبار و اصلاح ناهمواری دقت داشته باشید که پیچ ها باید با یک میزان فشار بسته شوند و نباید بیش از حد پیچ هارا سفت و و به دیواره ستون نزدیک کنید. این کار احتمال شکستگی و آسیب رساندن به ضربه گیر هایی از نوع پلاستیک را بالا میبرد.

نکات ضروری و روش نصب ضربه گیر ستون

 1. صرف نظر از نوع یا مدل ضربه گیری که قرار است نصب کنیم، بهتر است همیشه به نکات زیر جهت نصب بهتر و دقیق تر و صحیح تر ضربه‌گیر ستون توجه داشته باشیم تا علاوه بر ضربه پذیری و افزایش عملکرد ضربه گیر، ماندگاری آن روی ستون ها را نیز افزایش دهیم. در اینجا به مهم ترین این نکات اشاره می کنیم.

  پاکیزه بودن ستون ها قبل از نصب ضربه گیر

  توجه داشته باشید که همیشه قبل از نصب ضربه‌گیر ستون، لازم است که ستون ها و دیواره های ستون به طور کامل پاک و تمیز شود و در صورتی که برآمدگی یا ناهمواری خاصی روی ستون است آن را برطرف نماییم تا ضربه گیر به خوبی روی آن نصب شود.

 2. از خشک بودن ستون حتما اطمیمنان حاصل کنید.

 3. به هنگام اقدام جهت نصب ضربه گیر ستون، ابتدا کاملا مطمئن شوید که دیواره ی ستون ها کاملا خشک است و هیچ نم یا رطوبتی ندارد چرا که در صورت مرطوب بودن دیواره ی ستون، احتمال کنده شدن ضربه گیر با اولین برخورد یا چند برخورد اول وجود دارد.
 4. گریس، روغن و چربی را از ستون ها پاک کنید.

  در صورتی که هرگونه گریس، روغن یا چربی روی ستون ها از قبل وجود دارد، حتما به پاک کردن آن پیش از نصب ضربه‌گیر ستون اقدام کنید چرا که وجود آن ها روی ستون می تواند سبب شُل شدن ضربه گیر یا افتادن و کنده شدن آن شود.

 5. نحوه چسب زدن به ضربه‌گیر ستون

  قبل از قرار دادن ضربه گیرها به ستون لازم است که مقداری چسب قوی مانند چسب رازی یا پارس را به صورت زیگزاگ روی لایه ی داخلی ضربه گیر بریزید و قبل از اینکه خشک شود آن را به ستون بچسبانید.

 6. بعد از نصب ضربه‌ گیر ستون از اتصال مطمئن شوید.

  پس از انجام مرحله چهار لازم است که سریعا ضربه گیر را فشار دهید و جهت محکم تر شدن و چسبیدن قوی تر ضربه گیر به ستون، مقداری با دستانتان روی ضربه گیر فشار وارد کنید. این امر سبب پخش شدن بیشتر چسب به ستون می شود و اتصال ضربه گیر به ستون محکم تر می گردد.

روش نصب ضربه گیر ستون
نکات ضروری و روش نصب ضربه‌گیر ستون

خرید ضربه گیر ستون

شما می توانید برای خرید برای اماکن و پارکینگ های خود با آرتمیس پارکینگ تماس بگیرید. مشاوران ما هر گونه سوال شما را پاسخ داده و راهنمایی مناسبی می دهند.

۰۲۱-۴۴۲۵۹۷۰۸

۰۲۱-۴۴۸۹۰۹۷۷

قیمت انواع ضربه گیر ستون

به طور کلی، قیمت اواع ضربه گیر ستون از ۵۰/۰۰۰ تومان به صورت حدودی شروع می‌شود. جهت اطلاع از تخفیفات، با کارشناسان آرتمیس پارکینگ تماس بگیرید.

کلام آخر

ما در این مقاله با ضربه‌گیر ستون و همچنین فواید و کاربردهای آن، انواع ضربه‌گیر ستون و همچنین نکات ضروری در هنگام نصب و پس از نصب ضربه گیر ستون بیش از پیش آشنا شدیم. امروزه با افزایش آگاهی افراد از فواید ضربه‌گیر ستون، کاربرد و فروش آن ها نیز رشد و افزایش چشمگیری داشته است به طوری که سازندگان زیادی در حال تولید این نوع تجهیزات پارکینگی هستند.
امیدواریم مطالب مفیدی رو در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خودتون رو با ما و سایر کاربران در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد ضربه‌ گیر ستون

ضربه‌ گیر ستون یک تجهیزات مهم در محافظت از ستون‌ ها و ستون‌ های سازه‌ ها در معرض ضربه است. وظیفه اصلی آن، جذب و تخفیف اثر ضربه و جلوگیری از آسیب به ستون‌ ها و سازه‌ هاست.

 

مواد متنوعی برای ساخت ضربه‌ گیر ستون استفاده می‌شود، از جمله فولاد، فایبرگلاس، پلاستیک مقاوم، و حتی لاستیک. انتخاب ماده مناسب بستگی به نوع سازه و نیاز های محیطی دارد.

 

نصب ضربه‌ گیر ستون معمولاً به دقت و تجهیزات مشخصی نیاز دارد. اما اگر توسط تخصصی‌ ها انجام شود، نصب نسبتاً آسان می‌تواند باشد.

 

بله، ضربه‌ گیر ستون به افزایش ایمنی محیط‌ هایی که در معرض ضربات خودرو ها یا ماشین‌ آلات سنگین هستند کمک می‌کند. این تجهیزات با جلوگیری از آسیب به ستون‌ ها و سازه‌ ها، ایمنی را افزایش می‌دهند.

 

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)