خط کشی پارکینگ
17
آذر

خط کشی پارکینگ

در واقع خط کشی پارکینگ یکی از موارد بسیار مهم در حفظ نظم و ترتیب در پارکینگ‌ها و ایجاد محدوده‌های مشخص برای پارک خودروها می‌باشد. این فرآیند با استفاده از خطوط، شابلون‌ها و مرزبندی‌ها به ما امکان می‌دهد تا فضای پارکینگ را به بهترین نحو مدیریت کرده و تعداد بیشتری از خودروها را در این فضا جا دهیم. در این مقاله به خط کشی پارکینگ می‌پردازیم.

سفارش خط کشی پارکینگ

شما میتوانید جهت سفارش و اجرای انواع خط کشی های پارکینگ با آرتمیس پارکینگ در ارتباط باشید.

خط کشی و کفپوش
انواع خط کشی پارکینگ
خط کشی پارکینگ
نمونه خط کشی پارکینگ
خط کشی پارکینگ

اصول خط کشی

در این بخش می خواهیم به نکات مهم در زمان خط کشی بپردازیم و در نهایت بدانیم که چگونه باید فضای داخل پارکینگ را خط کشی کنیم. بیایید با مهم ترین اصول خط کشی آشنا شویم.

خط کشی پارکینگ
اصول خط کشی پارکینگ

توجه به ابعاد و اندازه ی خودروها

ابتدا بایستی به عرض و طول هر خودرو که معمولا استاندارد است و البته برخی درازتر یا حتی عریض تر هستند توجه کافی را داشته باشید.

استفاده از رنگ مناسب جهت خط کشی

در زمان خط کشی حتما از رنگی استفاده کنید که کیفیت خوبی داشته باشد. یعنی مثلا ضد آب و ضد لکه باشد. دیرتر از سایر رنگ ها پاک شود، ماندگاری بالایی داشته باشد و حتما در شب ها و در تاریکی نیز قابل مشاهده باشد. به این نکته هم توجه داشته باشید که برخی افراد جهت خط کشی داخل پارکینگ از رنگ های فسفری استفاده می کنند.

توجه به مقاومت مکانیکی رنگ

پارکینگ ها اغلب طی شبانه روز میزبان خودروهای متعدد و زیادی است و لذا به دلیل قرارگیری وزن های زیاد روی این خطوط و همچنین رفت و آمد خودروها روی این خط کشی ها، بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که مقاومت زیادی در برابر فشارهای وارده داشته باشند و به عبارتی به سختی از زمین یا سطح پارکینگ جدا شوند.

تعیین مسیر رفت و آمد خودروها درون پارکینگ

در هنگام خط کشی حتما مسیر مشخصی را جهت تردد خودروها و ورود و خروج آن ها به درون پارکینگ و خروج از پارکینگ در نظر گرفته و خط کشی کنید. همانطور که بالاتر نیز بیان کردیم، وجود خط کشی تردد سبب جلوگیری از ایجاد ترافیک و تجمع خودروها در یک نقطه از پارکینگ می شود.

توجه به خط کشی جایگاه خودروی معلولین

در هنگام خط کشی سعی کنید جایگاه و فضایی را نیز جهت قرارگیری و پارک خودروهای رانندگان معلول یا کم توان تعیین کنید. در این مواقع لازم است اندکی فضای بیشتر جهت پارک خودروی شخص معلول در نظر بگیرید تا در زمان استفاده از ویلچر در هنگام خروج دچار مشکل نشود.

شماره گذاری دیوارها با خط کشی

برخی افراد در زمان خط کشی جهت نظم بیش از پیش خودروهای پارک شده، اقدام به نوشتن شماره ها با رنگ روی دیوارها می کنند. این کار در مواقع تاریکی یا حواس پرتی راننده بسیار مفید است و در صورتی که راننده جایگاه خود را گم می کند می تواند با نگاه به دیوار نیز آن را آسان تر از قبل پیدا نماید. این امر سبب افزایش سرعت پارک خودروها نیز خواهد شد.

از خط کشی های شلوغ بپرهیزید!

متاسفانه گاه تعداد خط کشی های داخل یک پارکینگ به حدی زیادی می شود که سبب شلوغی و تا حدودی سردرگمی رانندگان در یافتن جای پارک خود می شود. لذا سعی کنید از این کار پرهیز کنید و در عوض خطوط منظم، مشخص و دقیقی را ایجاد کنید. رعایت اصول خط کشی پارکینگ از اهمیت بالایی دارد. با رعایت این نکات می‌توانید خط کشی منظم و دقیقی برای پارکینگتان بکشید.

فواید و مزایای خط کشی پارکینگ

فواید و مزایای خط کشی پارکینگ
فواید و مزایای خط کشی پارکینگ

در این بخش می خواهیم در مورد فواید و دلایل نیاز به خط کشی ( خط کشی با رنگ اپوکسی و پلی اورتان ) را به صورت تیتر وار و خلاصه بیان کنیم.

 • استقاده صحیح و بهینه تر از فضای داخلی پارکینگ
 • پیشگیری از ایجاد بی نظمی در قرارگیری خودروها
 • جلوگیری از درگیری و مشاجره ی احتمالی میان رانندگان بخاطر جای پارک خودرو
 • تعیین محدوده مشخص برای هر خانواده یا ساکنان یک آپارتمان یا ساختمان دارای واحدهای زیاد
 • پیشگیری از مسدود شدن مسیر ورود و خروج پارکینگ
 • جلوگیری از ایجاد ترافیک و ازدحام خودروهای داخل پارکینگ در یک نقطه

خط کشی در پارکینگ ساختمان‌ها یا پارکینگ‌ های عمومی به عنوان خطوطی از پیش تعیین شده تعریف می‌شوند، که به کمک آنها فضای پارکینگ به بخش‌های مختلفی تقسیم شده و هر کدام از خودروها با توجه به دسته بندی‌های صورت گرفته، می‌توانند در این فضا قرار گیرند. اهمیت این خط کشی‌ها در ساختمان‌های بزرگ و در پارکینگ‌های عمومی بسیار زیاد است و از تنش‌های زیادی جلوگیری می‌کند.

وقتی که شما در یک مجتمع بزرگ سکونت دارید و یک فضای مشخص و تعریف شده برای خودرو شما وجود دارد، طبیعتاً این جایگاه به عنوان حریم خصوصی شما در نظر گرفته شده و هیچ شخصی نمی‌تواند از آن استفاده کند.

رنگ خط کشی پارکینگ

معمولا از فام رنگ زرد جهت مشخص کردن محدوده پارکینگ ها استفاده می شود. از فام رنگ سفید هم جهت مشخص کردن مرز خطوط ترافیکی در پارکینگ ساختمانها و پارکینگ های طبقاتی استفاده میگردد.

رنگ خط کشی پارکینگ
رنگ خط کشی پارکینگ

پوشش نهایی ایجاد شده توسط این رنگ ها بعد از اتمام خط کشی، دارای سطحی یکنواخت می باشند. این پوشش در مقابل بازتاب نور مقاوم بوده و سازگاری بالایی با انواع سطوح بتنی، اپوکسی و آسفالت دارد. به همین دلیل برای خط کشی خیابان ها و جاده ها بسیار مناسب می باشند.

نوع رنگ خط کشی کف پارکینگ 

رنگ خط کشی به شکل کلی باید با استانداردها هماهنگ باشد. اغلب خطوط پارکینگ با رنگ‌های سفید، زرد و یا به‌صورت ترکیبی از این دو رنگ طراحی می‌شوند. همچنین برچسب خط کشی پارکینگ به نشانگرهایی گفته می‌شود که به‌صورت مستقیم روی سطح زمین قرار می‌گیرند و برای مشخص کردن مرزهای پارکینگ، جهت تعیین مکان‌های پارک خودرو و اعلام محدودیت‌های مرتبط با ترافیک و پارکینگ و همچنین خط کشی انبار، سوله، سالن تولید و مسیر تردد لیفتراک به کار می‌روند.

تمامی پارکینگ ها، به خصوص به طور ویژه پارکینگ های عمومی در طول ۲۴ ساعت همیشه در رفت و آمد بوده و در حال پذیرش تعداد قابل توجهی از افراد و خودرو های شخصی، سنگین و نیمه سنگین هستند.
پس باید این نکته را توجه داشت که نوع رنگ انتخابی برای خط کشی از جنس مرغوب و ماندگاری طولانی مدتی بر خوردار باشد.

رنگ های مخصوص خط کشی به چند دسته تقسیم می شوند :

 • انواع رنگ های اپوکسی یا رنگ های دوجزیی.
 • رنگ های ترافیکی ( خط کشی ترافیکی ).
 • خط کشی با انواع رنگ های سرد و گرم.

برای اجرای پروسه خط کشی قبل از هر اقدامی میبایست سطح مکان مورد نظر به طور کامل تمیز و بدون از چربی و آلودگی باشد و در لاین بندی و ایجاد خط از پرایمر استفاده شود. رنگ اجرایی در پروژه خط کشی پارکینگ منازل و مجتمع های تجاری میتواند تنوع بسیاری داشته باشد که از مرسوم ترین آنها رنگ های سرد یا تک جزیی میشود نام برد از ویژگی های این رنگ ها میشود به قیمت مناسب آنها اشاره کرد .

دیگر رنگ های مورد استفاده در خط کشی رنگهای اپوکسی دوجزیی و پلی اورتان هستند که قابلیت استفاده در سطوح فلزی و بتنی و کاشی و سرامیک را دارند. رنگ های خط کشی غالبا به روغن خودرو و گریس حساس هستند.

شاخص های انتخاب نوع رنگ خط کشی پارکینگ

جنس کف پارکینگ : بتنی، سنگ، کفپوش اپوکسی یا آسفالت.

 • موقعیت پارکینگ : که در فضای سرپوشیده قرار گرفته یا در فضای باز.

مدل خط کشی پارکینگ محوطه

جایگاه پارک خودرو ها معمولا به سه مدل موازی، عمودی و مورب خط کشی می شوند.

 • خط کشی ترافیکی مدل عمودی: فضا را به صورت بهینه تفکیک می کند و خودرو های بیشتری در محوطه میتوانند در یک ناحیه مشخص پارک کنند ولی در عوض مسیر حرکتی بیشتری نیز نیاز دارد. این مدل برای پارکینگ های طبقاتی مناسب تر میباشد. مطابق با استاندارد حداقل عرض جایگاه عمودی ۲۴۰ سانتیمتر می باشد و به شکل T در بین دو خودرو و شکل L در طرفین ، روی زمین مشخص می شود. طول این خطوط عموما ۵ متر در نظر گرفته می شود.
 • خط کشی ترافیکی مدل موازی: بیشتر در خیابانها مورد استفاده قرار میگیرد. در مدل موازی فضای پارک کمتر میشود ولی مسیر حرکتی کمتری نیز نیاز دارد. خروج از پارک نیز آسانتر است. در خط کشی محوطه مدل موازی جایگاه با شکل مستطیل تعیین میشود.در این مدل طول جایگاه ۶ متر و عرض آن ۲ متر در نظر گرفته می شود.
  مزایای خط کشی در پارکینگ‌های موازی
  مزایای خط کشی در پارکینگ‌های موازی
 • خط کشی ترافیکی مدل مورب: ترکیبی از مدل عمودی و مدل موازی است. پارکینگ هایی که به این صورت طراحی شده اند، مانند مدل عمودی فضای پارک بیشتر و ورود و خروج راحتی دارند در عین حال که فضای حرکتی کمتری نسبت به این مدل نیاز دارند. این مدل اغلب در پارکینگ های عمومی و روباز متداول است. مدل مورب با دو زاویه ۴۵ درجه یا ۶۰ درجه نسبت به دیوار و باخطوط مستقیم خط کشی می شود.
  مزایای خط کشی در پارکینگ‌های مورب
  مزایای خط کشی در پارکینگ‌های مورب

خط کشی دز پارکینگ ها و اجرای المان های راهنمایی و ترافیکی در پارکینگها باعث جلوه بهتر فضا و اطلاع رسانی صحیح به رانندگان می گردد. بدین ترتیب رانندگان می توانند سریع، راحت و با نظم خاص و رعایت اصول ترافیکی در محل های مشخص شده توسط خط کشی ترافیکی پارکینگ توقف کنند.

گروه صنعتی آرتمیس پارکینگ آمادگی خود را جهت انجام کلیه پروژه های مربوط به خط کشی و نام گذاری پارکینگ همچنین محافظ ستون با استفاده از بهترین و مرغوب ترین رنگ ها اعلام میدارد. متریال های اپوکسی و پلی یورتان، تک جزیی و دو جزیی و غیره مقاومت و ماندگاری بالا همراه با زیبایی و درخشندگی منحصر به فرد. پرسنلی ماهر و کارآزموده، آشنا با استاندارد خط کشی، رنگ آمیزی دیوار پارکینگ و نصب تجهیزات پارکینگ.

قیمت خط کشی پارکینگ

درواقع قیمت خط کشی پارکینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند ابعاد فضای پارکینگ، نوع زمین، تعداد خطوط و نیاز به نشانگرهای ایمنی و محدودیت‌های ترافیکی.

در مورد قیمت خط کشی ترافیکی، لازم است بدانیم که هزینه خط کشی بسته به اندازه و پیچیدگی پارکینگ، نوع رنگ استفاده شده، قوانین و مقررات محلی، و همچنین تعداد خطوط مورد نیاز تعیین می‌شود. در نظر داشته باشید که استفاده از مواد با کیفیت و مقاوم نقش مهمی در طول عمر و پایداری خطوط پارکینگ دارد. همچنین، برچسب‌های خط کشی پارکینگ در فرآیند خط کشی استفاده می‌شوند.

این برچسب‌ها به صورت علامت‌های قابل چسباندن با اندازه و شکل‌های مختلف تولید می‌شوند و بر روی سطح خطوط پارکینگ قرار می‌گیرند. استفاده از برچسب‌های خط کشی به کاربران کمک می‌کند تا درستی و محل قرارگیری خودروها را به راحتی شناسایی کنند. همچنین، برچسب‌ها به عنوان نشانگرهای ترافیکی در پارکینگ‌ها عمل می‌کنند و به ترتیب و تنظیم مناسب خطوط پارکینگ کمک می‌کنند.

قیمت خط کشی پارکینگ
قیمت خط کشی پارکینگ

قیمت از مواردی می باشند که در انتخاب نوع رنگ مصرفی موثر می باشد. معمولا از رنگ سرد که ارزان تر نیز می باشد، روی سطوح زبر و غیر مسطح استفاده می شود. از رنگ های پلی اورتان و دو جزیی هم روی کفپوش اپوکسی و بتن سخت استفاده می شود.

بر طبق استاندارد پارکینگ ها حداقل عرض محل پارک خودرو ۲٫۴ متر می باشد. معمولا جهت مقرون به صرفه بودن و با در نظر گرفتن بعد اقتصادی، آن را به شکل T با طول خطوط عموما ۵ متر ما بین دو اتومبیل در نظر می گیرند.

طبیعتا در صورتی که خط کشی را خودتان انجام دهید هزینه ی دستمزد صفر می شود و شاید برایتان مقرون به صرفه تر باشد ولی در این حالت حتما باید تمام اصول خط کشی که بالاتر ذکر کردیم را به درستی و دقیق رعایت نمایید. نمی توان به طور دقیق هزینه و قیمت خط کشی را تعیین کرد چرا که به عوامل و مولفه های مختلفی بستگی دارد که می توانیم به مساحت پارکینگ، نوع و کیفیت رنگ خریداری شده اشاره نماییم.

بیشترین هزینه مربوط به نوع رنگی است که جهت خط کشی انتخاب و خریداری می کنیم. قبل از انتخاب نوع رنگ حتما به جنس کف زمین پارکینگ توجه کافی داشته باشید چرا که برخی رنگ ها به هر سطحی به خوبی نمی چسبند و هر رنگی برای سطح مشخصی مناسب است.

تلفن مشاوره برای تعیین دقیق قیمت:

۰۲۱-۴۴۲۵۹۷۰۸

۰۲۱-۴۴۸۹۰۹۷۷

هزینه خط کشی پارکینگ به چه چیز هایی وابسته است ؟

در خط کشی این امکان وجود دارد که به رنگ بیشتر و یا نصب وسایل اضافه دیگری احتیاج پیدا کنید. در این مقاله به مطالعه علت هایی که بر افزایش هزینه تمام شده خط کشی موثر می باشد می پردازیم. تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

هزینه خط کشی پارکینگ مجتمع، آپارتمان و محوطه ها یکی از موضوعات پر اهمیت در رابطه با انجام خط کشی می باشد. تعیین قیمت برای انجام خط کشی ممکن است به نظر مقداری مبهم باشد. به این علت خوب است که از چند نظر متفاوت به آن توجه داشته باشیم. برای بیشتر اشخاص فقط هزینه رنگ خط کشی مهم است و به اجرای آن اهمیتی نمی دهند.

رنگ‌های خط کشی پارکینگ
رنگ‌های خط کشی پارکینگ

لطفا در نظر داشته باشید که انجام خط کشی شامل تهیه رنگ، پاک سازی محیط و آماده سازی، اجرا و بقیه کارهای اضافه می باشد. پس در اگر شما به دنبال برآورد هزینه خط کشی می باشید، باید مواردی که در پایین این پاراگراف ذکر شده را در نظر داشته باشید:

 • جنس و ویژگی های رنگ مورد استفاده :

هزینه تمام شده رنگ با در نظر گرفتن جنس رنگ، مرغوبیت، نام تجاری و معروفیت برند شرکت سازنده رنگ خط کشی و میزان دوام آن در مقابل شرایط گوناگون برآورد می شود. پس هر چقدر رنگ به کار رفته با کیفیت تر و مرغوب تر باشد هزینه های خط کشی در آخر بیشتر می شود.

 • سختی کار و تعداد ساعت کار بر روی پروژه خط کشی :

در نظر داشته باشید که با توجه کردن به سختی کار و ساعت کاربر روی پروژه هزینه خط کشی مجتمع ها و خط کشی محوطه ها فرق خواهد کرد. کارفرمایان در تحقیقات های نخستینی که انجام می دهد توضیحاتی مربوط به زمان تحویل کار و افراد مورد نیاز به شما می دهد. در آخر هر چه این عدد ها بیشتر باشند سبب بالاتر رفتن هزینه های خط کشی می شوند.

 • تجربه کاری مجموعه و پروژه های قبلی و از پیش انجام شده :

هرچقدر پروژه ها قبلی انجام شده شرکت مد نظر بهتر باشد، از سمت مشتریان بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. به همین علت بعضی از شرکت ها با توجه به پروژه های قبلی و سابقه بیشتر خود قیمت خود را نسبت به رقیبان افزایش می دهند.

نحوه خط کشی پارکینگ

بعد از پیدا کردن رنگ مد نظر، نحوه خط کشی در پارکینگ قابل توجه میشود و حتما باید با در نظر گرفتن شرایط و استانداردهای در حال حاظر، راه اندازی و اجرای خط کشی انجام شود. هرچقدر دقت اشخاص در تهیه رنگ و بر چسب خط کشی بالا تر باشد، مرغوبیت کار در آخر بهتر خواهد شد.

خط کشی جای پارک
نحوه خط کشی جای پارک کنار خیابان

رنگ مرغوب در جنس و ماندگاری خط کشی محوطه تاثیر گذار است. پیش از انجام خط کشی باید از جنس و کیفیت رنگ خود مطمئن شویم. برچسب و رنگ خط کشی باید ویژگی های لازم و مطلوب را دارا باشد. و همچنین در مقابل شرایط گوناگون کیفیت خود را حفظ کند. تهیه رنگ و بر چسب مرغوب درهزینه های خط کشی پارکینگ موثر است. شما می توانید با در نظر گرفتن مبلغ مورد نظر و کیفیت های حاضر بهترین رنگ و برچسب را برای گذاشتن علامت و تقسیم بخش های گوناگون پارکینگ درنظر بگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه انتخاب رنگ یا برچسب خط کشی پارکینگ می توانید با مشاورین و کارشناسان مجموعه ما در تماس باشید.

ملزومات خط کشی مجتمع های تجاری و مسکونی

با تحقیقات لازم و تهیه رنگ متناسب خط کشی پارکینگ آپارتمان های بزرگ تجاری و مسکونی انجام خواهد شد. در آخر می خواهیم وسایل مورد نیاز برای انجام خط کشی را برای شما بازگو کنیم. قابل توجه ترین مورد در تهیه وسایل مورد نیاز در خط کشی ساختمان ها سختی و طرز کار است.

خط کشی در پارکینگ عمومی
خط کشی در پارکینگ‌های غیر مسقف

شابلون خط کشی، ابزاری است که در فرآیند خط کشی‌های ساختمان استفاده می‌شود. این شابلون‌ها با طرح و الگوی خاصی طراحی شده‌اند تا به شکل دقیق و استاندارد، خطوط پارکینگ را روی سطح آسفالت یا سایر محیط‌های پارکینگ رسم کنند. استفاده از شابلون‌های خط کشی ، علاوه بر افزایش دقت و سرعت در خط کشی، بهبود امنیت و آسایش کاربران پارکینگ را نیز به همراه دارد.

هر چقدر سختی کار بالا تر باشد، باید تجهیزات و وسایل بهتری که تندی بیشتری دارند را مورد استفاده قرار دهیم. به همین دلیل هزینه های خط کشی پارکینگ آپارتمان بیشتر میشوند. مورد استفاده قرار دادن غلطک های گوناگون و قلم های رنگ آمیزی معمولی و در اندازه بزرگتر استفاده از ابزار آلات رنگ آمیزی به خصوص، همه از علت های موثر در بالاتر رفتن تندی و قیمت رنگ آمیزی و خط کشی می گردد.

کلا تعیین هزینه ثابت در این قسمت کار بسیار سخت و گمراه کننده ای به نظر می آید و لازم است از جهت های گوناگونی به آن نگاه کنیم. انجام خط کشی‌های پارکینگ حاوی بخش های تهیه رنگ، باز سازی و تمیز کردن سطوح مورد نظر، اجرا و چسباندن برچسب یا رنگ کردن خط ها و بقیه کارهای اضافی می باشد.

استاندارد خط کشی پارکینگ

رعایت استاندارد خط کشی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری بسیار مهم است و در مراحل طراحی و ساخت این اماکن باید به دقت رعایت شود. خطوط پارکینگ نقش حیاتی در ترتیب و بهبود ایمنی و ترافیک داخلی دارند. برای آشنایی بیشتر با استاندارد خط کشی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

 1. ابعاد استاندارد خطوط پارکینگ : یکی از مهمترین نکات برای خط کشی در پارکینگ، رعایت ابعاد استاندارد است. این ابعاد شامل عرض و طول هر خط پارکینگ، ابعاد جایگاه‌های پارکینگ و همچنین مسافت‌های ایمنی بین خودروها می‌شود. این موارد باید بر اساس قوانین و استانداردهای ملی مربوطه تعیین شوند.
 2. علائم راهنمایی : استفاده از علائم راهنمایی در خط کشی پارکینگ بسیار مهم است. این علائم به رانندگان اطلاع می‌دهند که کجا می‌توانند وسیله نقلیه خود را پارک کنند و به چه قوانینی باید پایبند باشند. علائمی مانند “پارک ممنوع” یا “پارک معلق” باید به دقت رعایت شوند.
 3. استفاده از مواد مناسب : موادی که برای خط کشی استفاده می‌شوند، باید مقاوم در برابر سایش و عوامل جوی باشند. این مواد معمولاً شامل رنگ‌های پیوسته و مقاوم در برابر فرسایش می‌شوند. انتخاب مواد مناسب بسیار مهم است تا خطوط پارکینگ برای مدت طولانی از کیفیت خود از دست ندهند.

استاندارد خط کشی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری به ایجاد یک محیط امن و منظم برای ترتیب ترافیک و پارکینگ کمک می‌کند. رعایت این استانداردها در طراحی و اجرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اجرای خط کشی پارکینگ

از جمله روش های پر استفاده در خط کشی ها، خط کشی طولی بوده به نحوی که پهنا این خط کشی و یا حتی میزان اندازه فضا خالی و یل پر بودن آن بر اساس نوع مکان واقع شده پارکینگ است.

برای نمونه این نوع خط کشی، به گونه ای است که در سمت های فرعی پهنا خطوط درازا به اندازه ۱۴ الی دوازده سانت بوده. و بین هر ۳٫۲ متر خط کشی به صورت طولی، ۵٫۵ متر فضای خالی است. اما در مکان های اصلی پارکینگ ها پهنا خطوط طولی ۱۶ سانت و میان هر ۹ متر، حدود سیزده متر فضا خواهد بود.

پیاده سازی خط کشی به صورت عرضی

خط کشی های عرضی دربرگیرنده خط حق عبور، خط ایست، مکان عبور عابرپیاده و خط کشی محل های توقف و یا این که به عبارتی پارکینگ ها می شود . که رنگ کلیه آن‌ها طبق مقررات پند و رانندگی سپید است و صرفا رنگ داخلی جزیره های دیوایدر متعدد است و غالبا به زرد چشم می‌گردد. میزان های این جور از خط کشی ها طبق پیشنهاد مشتری، مدل پارکینگ و تعداد احتمالی ماشین هایی که در پارکینگ قرار خواهند گرفت مختلف است.

رنگ های خط کشی 

رنگ هایی که برای خط کشی مورد استفاده قرار می گیرند مشتمل بر دو نوع رنگ های تک جزئی و دو جزئی میگردند که به دنبال بررسی بعضی از خصوصیت های این جور از رنگ ها که برای اجرای خط کشی مورد به کار گیری قرار می گیرند، می پردازیم.

رنگ های خط کشی 
رنگ های خط کشی

رنگ های تک جزئی:

این دسته از رنگ ها در دو زرد و سپید کدر ارائه میگردند. رفلکس این مدل از رنگ ها هفتاد و پنج درصد و توان پوشانندگی آنان سیصد و بیست گرم در متر مربع برای لایه هایی است که با ضخامت دویست میکرون روی تراز قرار می گیرند. هنگامی که برای کم آب شدن این گونه از رنگ ها ضروری است دست‌کم پنج تا ۱۰ دقیقه برای کم آب شدن سطحی و ۲ تا ۴ ساعت برای کم آب شدن بی نقص آنها است.

پس با این حال، تقریباً می‌توان داعیه کرد که به کار گیری از خط کشی ساختمان و منازل، در مجتمع‌های بزرگ تجاری و مسکونی و همینطور در پارکینگ‌های همگانی حتمی و با اهمیت است. البته درخصوص استاندارد و روش به کار گیری از رنگ خط کشی و همینطور بها آن نکات متفاوتی موجود هست که در‌پی به آن ها خوا هیم پرداخت.

خط کشی در پارکینگ
خط کشی در پارکینگ‌های عمومی

خط کشی پارکینگ آپارتمان

اجرای خط کشی آپارتمان تا حدودی دردسرهای شما را رفع می نماید. مسائلی مانند ایمن بودن فضای پارک، اشغال نکردن فضای پارک دیگران، نبود خودرو در مسیر سایر خودروها و عدم ایجاد مزاحمت برای سایرین، از جمله مواردی می باشند که با اجرای خط‌کشی پارکینگ آپارتمان کمتر خواهند شد.

خط کشی در پارکینگ آپارتمان خطوطی از پیش تعیین شده و تعریف شده می باشد که با بهره مندی از آنها می توان فضای پارکینگ ساختمان مورد نظر را به بخش های مختلفی تقسیم نمود و با توجه به تقسیم بندی انجام شده هر یک از خودروها می توانند در فضای مورد نظر قرار گیرند.

خط کشی پارکینگ آپارتمان
خط کشی پارکینگ آپارتمان

ممکن است در آپارتمان تان با همسایه خود بر سر حق عبور و مرور در پارکینگ با مشکل مواجه شده باشید. بهتر است بدانید تمام افراد ساکن در آپارتمان حق رفت و آمد از ورودی پارکینگ را دارند. حتی افرادی که فاقد خودرو می باشند.

با توجه به مقررات تملک آپارتمان ها پارکینگ متعلق به یک شخص می باشد. اما ممکن است فضای اطراف آن برای دیگران مزاحمت ایجاد کند، به همین دلیل همه افراد ساکن در آپارتمان حتی افرادی که خودرو و پارکینگ ندارند، حق عبور و مرور در پارکینگ را دارند.

بنابراین خط کشی آپارتمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و از تنش ها جلوگیری خواهد کرد. توجه داشته باشید زمانی که شما در یک مجتمع مسکونی بزرگ ساکن هستید و یک فضای تعریف شده و مشخص برای خودرو شما وجود داشته باشد، در حقیقت جایگاه در نظر گرفته شده به عنوان حریم خصوص شما می باشد و هیچ فرد دیگری نمی تواند از آن استفاده کند.

خط کشی محوطه

خط کشی پارکینگ محوطه از جمله اقداماتی است که برای بهتر شدن کاربری پارکینگ ها انجام می گردد. رنگ های مختلفی که در خط کشی استفاده می‌شود که باید متناسب با نوع و سطح پارکینگ باشند. انتخاب رنگ به شرایط مختلفی بستگی دارد که در مقالات بعدی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خط کشی محوطه
خط کشی محوطه

خط کشی پارکینگ منازل

در اجرای خط کشی چه در محوطه های پارکینگی بزرگ و عمومی و چه در پارکینگ منازل و مجتمع های کوچک، گروه آرتمیس پارکینگ آماده اجرای طرح مناسب و پیاده سازی متناسب با پارکینگ شماست. برای استعلام قیمت و نحوه اجرای خط کشی میتوانید با شماره های مندرج شده در ابتدا و انتها مقاله تماس گرفته و کارشناسان ما بهترین مشاوره را در جهت هرچه بهتر پیاده سازی پروژه شما خواهند کرد.

خط کشی در پارکینگ اپارتمان
خط کشی در پارکینگ اپارتمان‌ها

برچسب خط کشی پارکینگ

برچسب‌های خط کشی در مجتمع‌های اداری، تجاری و مسکونی آپارتمانی به عنوان خطوط راهنما به کار می‌روند. این برچسب‌ها به صورت رنگی یا برچسبی در کف پارکینگ‌ها چسبانده می‌شوند و پیاده‌سازی می‌گردند. با استفاده از این برچسب‌های خط کشی، محیط پارکینگ به بخش‌های جداگانه تقسیم می‌شود و با در نظر گرفتن دسته‌بندی و گروه‌بندی شده، وسایل نقلیه می‌توانند در مکان‌های مشخص شده پارک شوند.

این برچسب‌ها به عنوان خطوط راهنما عمل می‌کنند و به رانندگان کمک می‌کنند تا به راحتی و با دقت وسیله نقلیه‌شان را در محل مخصوص پارک کنند. این سیستم به تفکیک مناطق مخصوص پارک بر اساس نوع وسیله نقلیه و تقسیم‌بندی محیط پارکینگ به شکلی کارآمد و منظم کمک می‌کند.

استفاده از این برچسب‌های خط کشی نه تنها به سازماندهی بهتر محیط پارکینگ کمک می‌کند بلکه به راحتی شناسایی مناطق مخصوص پارکینگ و افزایش ترتیب در استفاده از فضاهای پارکینگ نیز کمک می‌کند. این روش از دقت بالایی برخوردار است و به کاهش هرگونه ابهام در مورد محل مناسب برای پارک کردن وسایل نقلیه کمک می‌کند.

برچسب خط کشی
برچسب خط کشی

سرعت اجرا نصب و پیاده سازی برچسب های خط کشی در مقایسه با دیگر ابزارهای خط کشی سریعتر بوده و به آسانی در مدت کوتاه می توانید محوطه پارکینگ خود را علامت گذاری و خط کشی کنید. نکته مهم در برچسب های پارکینگ قابلیت برداشتن آسان آنهاست و مشتریان به راحتی می توانند برچسب های خط کشی را بردارند و در مکان دیگر آن را نصب کنند.

ویژگی رنگ خط کشی ها

رنگ خط کشی پارکینگ بهتر است موارد زیر را شامل شود:

 • باید از سرعت خشک شدن بالایی برخوردار باشد؛
 • رنگ خط کشی باید به آسانی پاک و تمیز شود؛
 • باید از دوام بالایی برخوردار باشو و با عبور وسایل نقلیه دچار ترک و خوردگی نشود؛
 • از رنگ پذیری پایینی برخوردار باشد؛
 • به دلیل سیاه بودن لاستیکها رنگ خط کشی باید در برابر گرفتن رنگ از اجسام دیگر مقاوم باشد؛
 • تغییر پذیری کم در برابر شرایط آب و هوایی (رنگ های پارکینگ به دلیل مجاورت مستقیم در برابر بارندگی سرما و گرما باید در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم باشند)

نکات مهم در زمان خط کشی پارکینگ

خط کشی پارکینگ
نکات مهم در زمان خط کشی پارکینگ

کشیدن دقیق مکان خط کشی: ابتدا با وسیله ای مانند گچ خطوط خود را رسم کرده و بعد از مشخص شدن مکان دقیق پارک خودرو ها سپس اقدام به رسم خط اصلی نمایید.

استفاده از ابزار مناسب خط کشی: با وسایل معمول مانند قلم مو میتوان کف پارکینگ ها را خط کشی کرد اما برای ترسیم خطوط بسیار دقیق تر حتما ابزار های مخصوص برای خط کشی را تهیه و استفاده کنید. خط کشی پارکینگ در غیر از پیک زمان عبور و مرور: در موقع خط کشی سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که کمترین تداخل با پیک عبور خودرو ها را داشته باشد اینکار به کیفیت خروجی نهایی شما بسیار کمک خواهد کرد همچنین مانع از حدر رفتن هزینه های شما خواهد شد. برای ارتباط با ما می‌توانید، به چند تماس یا پیام دهید:

برای اطلاعات بیشتر و یا ارسال رایگان کارشناس برای بازدید از پروژه و یا مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس بگیرید:

دفتر مرکزی: ۰۲۱-۴۴۲۵۹۷۰۸ | ۰۲۱-۴۴۸۹۰۹۷۷

انبار: ۰۲۶-۳۵۳۱۶۳۲۲

موبایل: ۰۹۱۰۰۰۳۶۰۳۷ – ۰۹۱۲۳۴۶۷۶۰۵

سخن نهایی

ما در این مقاله با اصول خط کشی و همچنین نکات و فواید و کاربردهای آن و همچنین نحوه خط کشی پارکینگ ساختمان بیشتر آشنا شدیم. این نکته نیز قابل ذکر است که در حال حاضر استاندارد عرض خط کشی برای هر خودرو حدود ۲ متر و نیم تعیین شده است.

در زمان خط کشی حتما به نوع رنگ توجه کافی را داشته باشید و حتما در مورد کیفیت و تفاوت رنگ مورد نظرتان با دیگر رنگ ها سوال کنید و مشاوره بگیرید چرا که قرار است این خط کشی تا مدت ها و حتی سال ها روی کف زمین بماند. امیدواریم از این مطلب نهایت بهره را ببرید. لطفا پیشنهادات، نظرات و یا انتقادات و تجربیات خودتون رو در بخش دیدگاه ها با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد خط کشی پارکینگ

چرا خطوط در پارکینگ کشیده می‌شوند؟
خطوط در پارکینگ برای معین کردن مکان‌های پارکینگ و ایجاد ترتیب و نظم در تردد و پارک وسایل نقلیه استفاده می‌شوند. این خطوط به رانندگان کمک می‌کنند تا مکان‌های پارکینگ را شناسایی کرده و به ترتیب پارک کنند.

چرا رنگ‌های خاصی برای خطوط پارکینگ استفاده می‌شود؟
اغلب خطوط پارکینگ با رنگ‌های ویژه مثل زرد یا سفید رنگ کشیده می‌شوند. این رنگ‌ها برای تمایز مکان‌های پارکینگ از سایر نواحی جاده و همچنین برای تعیین محدوده‌ها و مرزهای پارکینگ استفاده می‌شوند.

چگونه می‌توانم بهتر پارک کنم؟
برای بهتر پارک کردن، ابتدا به خطوط مشخص پارکینگ توجه کنید و وسیله نقلیه‌تان را به‌طور متعامل در مرکز مکان‌های پارکینگ قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه شما در داخل خطوط و بدون تداخل با دیگر وسایل نقلیه پارک شده است.

آیا پارک خارج از خطوط مشخص مجاز است؟
عموماً پارک خارج از خطوط مشخص توصیه نمی‌شود و ممکن است به مشکلات ترافیکی و ایمنی مناطق پارکینگ منجر شود. بنابراین، بهترین راهکار این است که ماشین‌تان را در مکان‌های مشخص شده پارک کنید.

۴.۷/۵ - (۱۸ امتیاز)