خط کشی پارکینگ
02
فوریه

خط کشی پارکینگ

خط کشی پارکینگ

خط کشی پارکینگ تعیین کننده و تفکیک کننده محدوده پارک وسایل نقلیه در پارکینگ ها می باشد. علاوه بر اینکه پارکینگ خط کشی شده و شیک یک مزیت  است، ایجاد فضایی منظم و بهینه برای توقف خودروها از ویژگی های خط کشی استاندارد پارکینگ ها می باشد.

انواع رنگ خط کشی پارکینگها

پارکینگها پیوسته در رفت و آمد و حمل و نقل، بار گذاری وباربرداری می باشد. در نتیجه برای خط کشی کف پارکینک باید از رنگهای بادوام استفاده کرد.  همچنین قبل از خط کشی باید سطح کاملا تمیز و عاری از چربی باشد و از پرایمر استفاده گردد. اجرای خط کشی در مجتمع های تجاری بوسیله رنگ های مختلفی انجام می پذیرد. رایج ترین آنها رنگ های سرد یا تک جزیی (دارای قیمت مناسب تر) و رنگهای اپوکسی دوجزیی و پلی اورتان می باشد. پلی اورتان را می توان روی سطوح فلزی و بتنی و حتی روی کاشی و سرامیک نیز اجرا نمود.

رنگ های پارکینگی معمولا در مقابل روغن و گریس حساس هستند.

معیارهای انتخاب نوع رنگ خط کشی

جنس کف پارکینگ

 بتنی، کفپوش اپوکسی یا آسفالت

موقعیت پارکینگ 

که در فضای سرپوشیده قرار گرفته یا در فضای باز

قیمت خط کشی پارکینگ

قیمت نیز از مواردی میباشند که در انتخاب نوع رنگ مصرفی موثر می باشد. معمولا از رنگ سرد که ارزان تر نیز می باشد، روی سطوح زبر و غیر مسطح استفاده می شود. از رنگ های پلی اورتان و دو جزیی هم روی کفپوش اپوکسی و بتن سخت استفاده می شود.

بر طبق استاندارد پارکینگ ها حداقل عرض محل پارک خودرو ۲٫۴ متر می باشد. معمولا جهت مقرون به صرفه بودن و با در نظر گرفتن بعد اقتصادی، آن را به شکل T  با طول خطوط عموما ۵ متر ما بین دو اتومبیل در نظر می گیرند.

رنگ خط کشی پارکینگ

معمولا از فام رنگ زرد جهت مشخص کردن محدوده پارکینگ ها استفاده می شود. از فام رنگ سفید هم جهت مشخص کردن مرز خطوط ترافیکی در پارکینگ ساختمانها و پارکینگ های طبقاتی استفاده میگردد.

تجهیزات ترافیکی

پوشش نهایی ایجاد شده توسط این رنگ ها بعد از اتمام خط کشی، دارای سطحی یکنواخت می باشند. این پوشش در مقابل بازتاب نور مقاوم بوده و سازگاری بالایی با انواع سطوح بتنی ، اپوکسی و آسفالت دارد. به همین دلیل  برای خط کشی خیابان ها و جاده ها بسیار مناسب می باشند.

مدل خط کشی پارکینگ

جایگاه پارک خودرو ها معمولا به سه مدل موازی، عمودی و مورب خط کشی می شوند.

  • خط کشی ترافیکی مدل عمودی فضا را به صورت بهینه تفکیک می کند و خودرو های بیشتری میتوانند در یک ناحیه مشخص پارک کنند ولی در عوض مسیر حرکتی بیشتری نیز نیاز دارد. این مدل برای پارکینگ های طبقاتی مناسب تر میباشد. مطابق با استاندارد حداقل عرض جایگاه عمودی ۲۴۰ سانتیمتر می باشد و به شکل T در بین دو خودرو و شکل L  در طرفین ، روی زمین مشخص می شود. طول این خطوط عموما ۵ متر در نظر گرفته می شود.

خط کشی پارکینگ عمودی

  • خط کشی ترافیکی مدل موازی بیشتر در خیابانها مورد استفاده قرار میگیرد.  در مدل موازی فضای پارک کمتر میشود ولی مسیر حرکتی کمتری نیز نیاز دارد. خروج از پارک نیز آسانتر است. در خط کشی ترافیکی مدل موازی جایگاه با شکل مستطیل تعیین میشود.در این مدل طول جایگاه ۶ متر و عرض آن ۲ متر در نظر گرفته می شود.

خط کشی پارکینگ موازی

  • خط کشی ترافیکی مدل مورب ترکیبی از مدل عمودی و مدل موازی است. پارکینگ هایی که به این صورت طراحی شده اند، مانند مدل عمودی فضای پارک بیشتر و ورود و خروج راحتی دارند در عین حال که فضای حرکتی کمتری نسبت به این مدل نیاز دارند. این مدل اغلب در پارکینگ های عمومی و روباز متداول است. مدل مورب با دو زاویه ۴۵ درجه یا ۶۰ درجه نسبت به دیوار و باخطوط مستقیم خط کشی می شود.

خط کشی پارکینگ مورب

خط کشی پارکینگ ها و اجرای المان های راهنمایی و ترافیکی در پارکینگها باعث جلوه بهتر فضا و اطلاع رسانی صحیح به رانندگان می گردد. بدین ترتیب رانندگان می توانند سریع، راحت و با نظم خاص و رعایت اصول ترافیکی در محل های مشخص شده توسط خط کشی ترافیکی پارکینگ توقف کنند.

خط کشی

گروه صنعتی آرتمیس پارکینگ  آمادگی خود را جهت انجام کلیه پروژه های مربوط به خط کشی و نام گذاری پارکینگ با استفاده از بهترین و مرغوب ترین رنگ ها اعلام میدارد. متریال های اپوکسی و پلی یورتان، تک جزیی و دو جزیی… مقاومت و ماندگاری بالا همراه با زیبایی و درخشندگی منحصر به فرد. پرسنلی ماهر و کارآزموده، آشنا با استاندارد خط کشی، رنگ آمیزی دیوار پارکینگ و نصب تجهیزات ترافیکی .

 

>>>   درباره خط کشی معابر بیشتر بدانید   <<<