پارکینگ مکانیزه چیست
13
نوامبر

پارکینگ مکانیزه

پارکینگ مکانیزه چیست؟

سیستم پارکینگ مکانیزه اتومبیل یک سیستم مکانیکی طراحی شده برای پارک کردن تعداد زیادی از اتومبیل در حداقل فضای موجود ، می باشد. در این نوع پارکینگ بدون نیاز به راننده خودروها را از مکان پارکینگ به مکان دیگر منتقل می کند. در ساختار پارکینگهای مکانیزه، در اصل اتومبیل ها را به صورت عمودی در سطح قرار می دهد تا نیاز به فضاهای زیاد برای پارک کردن خودرو از بین برود.

تجهیزات پارکینگ مکانیزه

برای راه اندازی این نوع پارکینگ به تعدادی تجهیزات نیاز می باشد، که تیتر وار آن ها را نام خواهیم برد؛

  • کیوسک جستجوی خودرو
  • سنسور دوربین
  • چراغ های راهنمای ورودی
  • کارت خوان دور برد
  • کارت های هوشمند
  • پرینتر حرارتی
  • راهبند
  • نمایشگر اعداد

مزایای پارکینگ مکانیزه

بهره وری

مقایسه بین یک پارکینگ معمولی و یک سیستم پارکینگ مکانیزه. یک عامل اصلی در توسعه پارکینگ، همیشه اندازه ساختمان است. در مقایسه با امکانات پارکینگ معمولی ، سیستم های پارکینگ مکانیزه، به مساحت تقریبی 70٪ کوچکتر و 50٪ حجم کمتری به طور متوسط ​​برای پارک کردن تعداد معادل خودرو نیاز دارند. این امر به توسعه دهنده پارکینگ، گزینه های بیشتری از جمله اضافه کردن فضای پارکینگ بیشتر ، استفاده از فضای بیشتر برای اهداف غیر پارکینگ یا فضای سبز و غیره می دهد.

امکان سنجی و سودآوری

پارکینگ اتومبیل و توسعه پارکینگ اتومبیل اغلب تأثیر مستقیمی بر امکان سنجی یک پروژه املاک و مستغلات دارد. انعطاف پذیری طراحی سیستم های پارکینگ مکانیزه، می تواند از لحاظ امکان سنجی و سودآوری با ایجاد امکان پارک کردن در مناطقی که پارکینگ معمولی امکان آن را ندارد ، کمک کند. مکان های ممکن برای پارکینگ مکانیزه، تقریبا نامحدود است: به عنوان مثال در زیر زمین روی سقف و غیره…

سازگاری با محیط زیست و پایداری

سیستم های پارکینگ مکانیزه می توانند با از بین بردن نیاز به رانندگی و بیکار ماندن در هنگام جستجوی فضاهای پارکینگ، میزان انتشار CO2 را 85٪ یا بیشتر کاهش دهند. برای توسعه پارکینگ مکانیزه، معمولاً به مصالح ساختمانی کمتری نیاز است. همچنین حجم خاکبرداری بسیار کوچکتر ، زمان ساخت کوتاهتر و کاهش اختلال در ساخت و ساز نیاز دارد. برای نهایی بودن در پایداری ، سیستم های پارکینگ مکانیزه، اغلب ارزان ترین گزینه برای پارکینگ های  زیرزمینی هستند.

ایمنی و امنیت ذاتی

ایمنی و امنیت خودروها ، رانندگان و عابران پیاده همیشه در اولویت پروژه های توسعه پارکینگ است. در مقایسه با گاراژها و پارکینگ معمولی ، سیستمهای پارکینگ مکانیزه ذاتاً بسیار ایمن تر و ایمن تر هستند. زیرا رانندگی و عابران را از محل پارکینگ خارج می کنند. بدون رانندگی به معنای خسارت ماشین یا احتمال سرقت اتومبیل نیست.

 

معایب احتمالی پارکینگ مکانیزه

* استفاده از سیستم های اضافی منجر به هزینه بیشتری خواهد شد.

*این سیستم ممکن است برای کاربران ناآشنا، کمی گیج کننده باشد.

* این نوع پارکینگ ها به تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

قیمت پارکینگ مکانیزه

قیمت این نوع پارکینگ تحت تاثیر فاکتور های بسیار زیادی می باشد، از جمله مساحت پارکینگ، نوع پارکینگ مکانیزه، تعداد جای پارک، تجهیزات به کار رفته و … برای براورد قیمت تقریبی باید همیه این معیارها را درنظر گرفت. اگر خودتان نمیتوانید محاسبه دقیقی از پارامترهای فوق داشته باشید، حتما از یک شرکت اجرا کننده متخصص مشاوره بگیرید.

 

خرید پارکینگ مکانیزه

با توجه به شرایطی که پیش رو می باشد و کمبود فضاهای شهری، به خصوص در مراکز تجاری و مراکز خرید، صاحبان این مجتمع ها باید برای حل مشکل جای پارک خودرو ها، باید اقدام به ساخت و راه اندازی پارکینگهای مکانیزه کنند. اقدام برای این نوع پارکینگ ها فقط مختص به مراکز تجاری نمی باشد، ساختمان های مسکونی نیز می توانند از آن بهره ببرند.

اگر شما قصد خرید پارکینگ مکانیزه و اجرای پارکینگ مکانیزه را دارید، باید از یک شرکت طراح و مجری با سابقه خوب مشاوره بگیرید. تا با مطلوب ترین هزینه به بهترین و کاربردی ترین نتیجه برسید.

 

ضوابط پارکینگ مکانیزه

در ضوابطی که برای پارکینگهای مکانیزه اعمال شده است به موارد زیر بر می خوریم؛

باید طراحی پارکینگ به گونه ای باشد که ماشین های آتش نشانی به راحتی بتوانند وارد شوند.

مسیر دسترسی و تحمل وزن بالا برای خودرو های سنگینی مانند، ماشین آتش نشانی وجود داشته باشد.

خاموش کننده های دستی آتش در پارکینگ ها باید وجود داشته باشند.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی در پارکینگ ها اجرا شود.

سیستم پارکینگ مکانیزه یک سیستم مکانیکی است که به منظور به حداقل رساندن مساحت و یا حجم مورد نیاز برای پارکینگ اتومبیل طراحی شده است.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]