ترمز پله سمباده ای
06
تیر

اهمیت استفاده از ترمز پله سمباده ای در فضای داخلی

پله ها یکی از اجزاء جدا نشدنی در هر ساختمانی به شمار می روند که به عنوان قسمت پرخطر و حادثه آفرین نیز شناخته می شوند. در واقع قرار گرفتن پله ها چه در داخل و چه در خارج از ساختمان ممکن است دارای سطحی لغزنده باشد و موجب لیز خوردن عابران شود. یکی از راهکار های مناسب در این زمینه، استفاده از ترمز پله سمباده ای است که علاوه بر جلوگیری از لغزندگی، بسیار مقرون به صرفه می باشد.

ترمز پله ها بر اساس نیاز و نوع مکان، در انواع مختلفی تولید و طراحی می شوند که هر یک ویژگی های مختص به خود را دارند. در ادامه به ارائه اطلاعات بیشتری در خصوص اهمیت استفاده از ترمز پله سمباده ای خواهیم پرداخت.

تعریفی از سمباده

سمباده به ورقه نازک از جنس مقوا، پارچه یا کاغذ گفته می شود که خاصیت سایندگی متریال های مختلفی را دارد. دلیل این امر هم پاشیدن دانه های سخت بر روی ورقه سمباده و چسباندن آن به یکدیگر با استفاده از چسب مخصوص است.

ترمز سمباده ای هم بر اساس خاصیت سایندگی، موجب جلوگیری از لیز خوردن در پله ها می شود. بنابراین اهمیت استفاده از ترمز پله سمباده ای در پله های ساختمان ها بسیار واضح است و با توجه به کارایی مفیدش، ابزاری ضروری در اماکن پرتردد محسوب می شود.

انواع ترمز پله های سمباده ای و موارد استفاده آن

پس از آشنایی با اهمیت استفاده از ترمز پله سمباده ای، نوبت به معرفی انواع این محصول می رسد. به طور کلی، ترمز پله سمباده ای در سه نوع مختلف، طراحی و تولید می شود که هر یک، کاربرد مختص به خود را دارند.

  • ترمز پله سمباده ای رنگ مشکی: این نوع از ترمز پله سمباده ای، دارای ظاهری زیبا و ساده بوده و مناسب برای استفاده در تمامی مکان ها می باشد.
  • ترمز پله سمباده ای رنگ زرد و مشکی: این دسته از ترمز پله سمباده ای، یک حالت هشدار دهنده در مکان های مختلف است. بنابراین در محیط های حساس و شلوغ که به این نوع ترمز پله نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.
  • ترمز پله شب تاب دار: از این ترمز پله سمباده ای در پله های اضطراری استفاده می شود و رایج ترین گزینه است.
انواع ترمز پله های سمباده ای و موارد استفاده آن
ترمز پله سمباده ای

نصب ترمز پله های سمباده ای

از آنجاییکه ترمز پله ها در انواع مختلفی تولید می شوند، هر یک روش نصب متفاوتی دارند همانند تفاوت ترمز پله سیلیسی و ترمز پله سمباده ای. ترمز پله های سمباده ای جزو ترمز پله های پشت چسب دار هستند که نصب آنها راحت و به سرعت انجام می شود. به همین دلیل برای نصب این محصول به تخصص بالایی نیاز نبوده و به راحتی صورت می گیرد. پس می توانید ترمز پله سمباده ای را بدون هیچ تجربه و مهارتی در مکان های مختلف نصب کنید و از مزایای آن بهره ببرید.

شرایط استفاده از ترمز پله سمباده ای

کاربرد برخی از ترمز پله ها در شرایط بیرون از ساختمان است و مناسب برای آن محیط می باشند. بعضی دیگر نیز مانند ترمز پله سمباده ای جهت استفاده از درون ساختمان طراحی و تولید می شوند. چرا که به دلیل وجود شرایط جوی سرد در فصل زمستان، امکان فرسودگی این نوع از ترمز پله وجود دارد.

به همین دلیل توصیه می کنیم که از ترمز پله سمباده ای در درون ساختمان برای جلوگیری از لغزیدن بر روی پله ها و همچنین ورودی اتاق ها که امکان سر بودن سرامیک وجود دارد، استفاده شود. به طور کلی، اهمیت استفاده از ترمز پله سمباده ای برای ایمنی بیشتر بر روی پله ها و جلوگیری از ایجاد حوادث است.

قیمت ترمز پله های سمباده ای

ترمز پله سمباده ای همانند ترمز رمپ پارکینگ در انواع مختلفی تولید می شوند که هر یک، با قیمت متفاوتی به فروش می رسند. پس نمیتوان قیمت ثابتی برای آن ارائه داد و نرخ فروش آن، تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد. به طور مثال، محاسبه قیمت ترمز پله سمباده ای بر اساس نمونه انتخابی کاربران و طول اندازه گیری شده انجام می شود.

همچنین هر یک از انواع ترمز پله سمباده ای رنگ مشکی، رنگ زرد و مشکی و رنگ مشکی وسط شب تاب دار قیمت متفاوتی با دیگری دارند. علاوه بر این، مرکز فروش و فروشنده نیز از دیگر فاکتورهای موثر در این زمینه است. برخی از فروشندگان این محصول را با قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای عرضه می کنند. در مقابل ممکن است که مرکز دیگر ترمز پله سمباده ای را با قیمت بالاتری به فروش برساند.

قیمت ترمز پله های سمباده ای
قیمت ترمز پله

جمع بندی

همانطور که در خصوص اهمیت استفاده از ترمز پله سمباده ای بیان کردیم، یکی از محصولات مفید در جهت تضمین ایمنی ساکنان ساختمان شناخته می شود. در مجموع، ترمز پله سمباده ای ورقه نازک به شکل پشت چسب دار است که در مکان های مختلف نصب می شود. این ترمز پله، علاوه بر ایمنی که در محیط ایجاد می کند، سبب دو چندان نمودن زیبایی و جذابیت ظاهری فضا می شود.

بنابراین ترمز پله سمباده ای در مکان های مختلف مانند درون ساختمان، اداره ها، پاساژها، پله های اضطراری و … مورد استفاده قرار می گیرد و نصب آن بر روی قسمت جلویی پله صورت می گیرد.

سوالات متداول ترمز پله های سمباده ای

نام دیگر ترمز پله سمباده ای چیست؟ ترمز پله سمباده ای با نام های مختلف دیگری مانند ترمز پله پارچه ای یا ترمز پله کاغذی هم شناخته می شود.

ترمز پله سمباده ای در چه ابعاد و اندازه ای تولید می شود؟ ابعاد و اندازه ترمز پله سمباده ای به نیاز کاربر و نوع محیط بستگی دارد. رایج ترین عرض مورد استفاده از ترمز پله سمباده ای در پله ها، عرض ۲.۵ سانتی متر و ۵ سانتی متر است که قسمت جلویی پله را پوشش می دهد. طول ترمز پله نیز متغیر بوده و مطابق با نیاز مصرف کننده تعیین می شود.

جنس ترمز پله سیلیسی از چیست؟ نمونه دیگر ترمز پله، سیلیسی نام دارد. بدنه ترمز پله سیلیسی از رزین اپوکسی و مواد ضد فرسایشی است که رویه آن با سیلیس پوشانده شده است. این نوع از ترمز پله، دوام و ماندگاری بالا با هر شرایط اقلیمی دارد و در دو رنگ مشکی و زرد تولید می شود.